آمریکا ۵۲ هلیکوپتر و هواپیمای جنگی به افغانستان کمک می‌کند | ایران اینترنشنال

آمریکا ۵۲ هلیکوپتر و هواپیمای جنگی به افغانستان کمک می‌کند

در پی سفر رییس‌جمهوری افغانستان به آمریکا، مقام‌های نظامی افغانستان اعلام کردند که ایالات متحده آمریکا ۴۵ هلیکوپتر نظامی و ۷ فروند هواپیمای جنگی ۲۹‌اِی به نیروهای امنیتی افغان کمک می‌کند. 

اجمل عمر شینواری، سخنگوی قوای مسلح افغانستان، روز سه‌شنبه ۸ سرطان/تیر در نشستی خبری، سفر هیات دولت افغانستان به واشینگتن را برای دولت و نیروهای امنیتی پر‌دستاورد خواند و گفت این کمک‌ها در راستای تعهد آمریکا به کمک به نیروهای افغان صورت گرفته است. او گفت کمک‌های ایالات متحده آمریکا و سازمان ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان کماکان ادامه دارد. 

سخنگوی قوای مسلح گفت که به دستور رییس‌جمهوری، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع، مسئولیت فرماندهی واحد عملیات‌های نظامی را بر عهده دارد. او گفت هماهنگی بی‌سابقه‌ای میان نیروهای امنیتی و دفاعی شکل گرفته و تمامی برنامه‌ریزی‌ها و عملیات‌های ویژه نیز به رییس ستاد ارتش کشور واگذار شده است. 

سخنگوی قوای مسلح افغانستان تاکید کرد که سفر اخیر اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، به آمریکا نشان داد که جامعه جهانی با «قاطعیت» کنار نیروهای امنیتی افغانستان ایستاده است و نیروهای امنیتی را آموزش و تجهیز می‌کند.  

شینواری همچنین گفت پس از بسیج مردمی و مسلح شدن مردم برای حمایت از نیروهای امنیتی، نگرانی‌های مطرح شده است که قابل درک است اما تاکید که رییس‌جمهوری افغانستان از بسیج مردمی استقبال کرده و قرار است در آینده نزدیک، بسیج مردمی در چارچوب نیروهای امنیتی تنظیم شود و این نیروها در قالب ارتش محلی ادغام خواهد شد. او گفت دولت قبلا برای بسیج نیروهای مردمی، تشکیلاتی در نظر گرفته بود. به گفته شینواری، بسیج مردمی پس از دریافت آموزش‌های لازم از فرماندهان ارتش، رهبری و وارد عملیات‌ها خواهد شد. با ادامه حملات تهاجمی طالبان، مردم در شماری از ولایت‌های افغانستان مسلح شدند و کنار نیروهای امنیتی قرار گرفتند. 

سخنگوی قوای مسلح افغانستان گفت در یک ماه گذشته، نیروهای امنیتی ۱۹۰۶ عملیات نظامی در ۳۳ ولایت انجام داده‌اند که در جریان این عملیات‌ها، ۶۰۳۳ تن از افراد دشمن کشته و ۳۴۸۵ نفر زخمی شده‌اند. او در ادامه افزود ۳۳ تن از کشته‌شدگان و ۹ تن از زخمی‌های نیروهای دشمن از اتباع پاکستان‌اند. او تاکید کرد که در این عملیات‌ها، شش زندان طالبان نیز به تصرف نیروهای امنیتی درآمدند و ۱۶۲ نفر از زندان طالبان آزاد شدند. 

هم‌زمان با اعلام خبر کمک‌های نظامی به افغانستان، معاون اول ریاست جمهوری گفت دسترسی «آقازاده‌ها» به هواپیماهای نظامی محدود شده است. امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان، گفت برای شکست طالبان، نیروی هوایی صد درصد در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد و دسترسی افراد غیرنظامی و «آقازاده‌ها» به هواپیماهای قوای هوایی محدود شده است. امرالله صالح روز سه‌شنبه در یادداشتی نوشت که این تصمیم‌ بسیار معقول است که پس از ارزیابی دقیق گرفته شده است. 

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌، دیروز در نشستی خبری گفت مقام‌های ایالات متحده آمریکا به‌ویژه جو بایدن، رییس‌جمهوری این کشور، و همچنین وزیر دفاع، مشاور امنیت ملی، اعضای کنگره و مجلس ایالات متحده آمریکا بر حمایت از روند صلح، اجماع منطقه‌ای در حمایت از مذاکرات و نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان تاکید کردند. عبدالله عبدالله در ادامه افزود پیام مقام‌های واشینگتن در مورد صلح و حمایت از نیروهای امنیتی واضح بود. به گفته عبدالله عبدالله، مقام‌های ایالات متحده آمریکا در دیدار با هیات دولت افغانستان متعهد شدند به نیروهای امنیتی افغانستان ۳/۳ میلیارد دلار کمک کنند و ۳۵۰ میلیون دلار کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ارسال شود. 

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More