آغاز سال آموزشی؛ یک میلیون کودک افغان امسال وارد مدرسه می‌شوند | ایران اینترنشنال

آغاز سال آموزشی؛ یک میلیون کودک افغان امسال وارد مدرسه می‌شوند

 

سال آموزشی ۱۴۰۰ هجری خورشیدی با نواختن زنگ مکتب/مدرسه توسط اشرف غنی، رییس‌ جمهوری افغانستان رسما آغاز شد. رییس جمهوری افغانستان و شماری از مقام‌های این کشور امروز سه‌شنبه سوم حمل/فروردین با حضور در مکتب امانی در شهر کابل، آغاز سال آموزشی را افتتاح کردند.

اشرف غنی در مراسم آغاز سال جدید آموزشی گفت که وزارت‌های معارف/آموزش و پرورش و تحصیلات عالی در صدر برنامه‌های دولت قرار دارد و تقویت آموزش و پرورش مسئولیت اول ریاست جمهوری، کابینه، والی‌ها و بخش خصوصی است و به حمایت مردمی نیاز دارد.

او گفت در سال ۱۴۰۰ بیش از۱۱ هزار معلم جدید در سراسر کشور استخدام خواهد شد و حقوق معلمان نیز از شروع سال آموزشی افزایش پیدا می‌کند و در وسط سال جاری این وعده عملی خواهد شد. اشرف غنی همچنین گفت امسال برای یک هزار و۸۰۰  مکتب ساختمان جدید ساخته خواهد شد.

به گفته اشرف غنی، ساختار آموزشی مدارس افغانستان از نظر کمیت رشد کرده و اکنون نیاز به رشد کیفیت دارد. باید به ساختار آموزش نیز توجه بیشتری شود. رییس جمهوری افغانستان گفت برای اولین‌بار در این کشور کاغذ در داخل کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود و مطبعه/انتشارات آزادی ظرفیت چاپ کتاب را دارد و از این پس باید همه کتاب‌های وزارت معارف در مطبعه آزادی چاپ شود. او امسال را سال دیجیتال سازی افغانستان عنوان کرد و گفت افغانستان از نظر زبان در منطقه بی‌نظیر است و زبان‌های عمده و رایج در افغانستان ملی است. او گفت افغانستان همه زبان‌های ملی خود را به رسمیت شناخته و کودکان باید دسترسی به زبان آموزش مادری‌شان داشته باشند و زبان‌های ملی را بدانند. به گفته او، افغانستان نه تنها مهد زبان دری است بلکه این کشور گهواره زبان‌های پشتو و ازبکی است و همه این زبان‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. اشرف غنی همچنین روی فراگیری زبان‌های بین‌المللی تاکید کرد و گفت همه نهادها باید با وزارت معارف روی کیفیت ساختار آموزشی کار کنند.

رییس جمهوری همچنین از وزیر تحصیلات عالی خواست که گزینه شانس دوم در آزمون‌های دانشگاه‌ها را لغو کند و نباید هیچ دانشجو به دلیل شانس دوم، سوم و چهارم از تحصیلات محروم شود. او گفت در گذشته منابع به صورت عادلانه توزیع شده است ولی در حال حاضر دو میلیون شاگرد دسترسی به آموزش ندارند و این یک فاجعه است.

او گفت اکثریت جامعه افغانستان مسلمان هستند و آموزش نیز باید مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و قانون اساسی باشد. او افزود که اعتدال، اساس تمدن و فرهنگ این کشور است و هیچ نوع ارتباطی بین دین اسلام و دهشت‌افکنی وجود ندارد. او تاکید کرد که کلمه «دهشت‌افکنی اسلامی» اگر استفاده می‌شود باید روی کل ادیان استفاده شود.

رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف نیز در این مراسم گفت دانش‌آموزان سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، از درس‌هایشان عقب مانده‌اند و این وزارت امسال تلاش می‌کند این موضوع را جبران کند. به گفته حمیدی، تمرکز ساختار آموزشی وزارت معارف بر هویت افغانی استوار است و این وزارتخانه تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان بتوانند حداقل در سطح منطقه رقابت کنند.

براساس اعلام وزارت معارف، سال گذشته بیش از۹میلیون دانش‌آموز در مکاتب این کشور درس می‌خواندند و قرار است در سال جدید بیش از یک میلیون دانش‌آموز کودک وارد مکتب شوند. این وزارت گفته است که سال گذشته ۷۳۲ ساختمان مکتب/مدرسه ساخته شده و ساختمان ۶۸۴ مکتب نیز در حال ساخت است.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More