سرخط خبرها

 • ایران خواستار اعمال فشار از سوی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بر اسراییل برای پیوستن این کشور به ان‌پی‌تی شد
 • آمریکا برای حسن روحانی و محمد جواد ظریف برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل ویزا صادر کرد
 • سخنگوی شورای نگهبان: اتهامات بدون سند عربستان سعودی علیه ایران باید در مجامع بین‌المللی پیگیری شود
 • سپیده قلیان فعال مدنی زندانی: سرکوب و خفقان سیستماتیک زنان دلیل خودسوزی دختر آبی بود
 • وزیر نفت ایران: فروش و دریافت پول نفت در زمان جنگ آسان‌تر بود
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران:‌ مسائل موشکی خط قرمز ماست
 • مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا: به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز در منطقه‌ایم
 • شورای امنیت ملی آمریکا با موضوع «حمله آرامکو» تشکیل جلسه می‌دهد
 • حسین دهقان مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی: سیستم‌های راداری آمریکا در حمله انصارالله به آرامکو شکست خوردند
 • وزیر خارجه روسیه: تحقیقات درباره حادثه «آرامکو» باید بی‌طرفانه باشد
 • محمد جواد ظریف: اقدام نظامی علیه ایران از سوی امریکا یا عربستان سعودی به جنگی تمام‌عیار منجر می‌شود
 • وزارت دفاع آمریکا: در مورد حمله نظامی به ایران ترامپ تصمیم می‌گیرد
 • روسیه: امیدواریم ایران کنوانسیون دریای خزر را تصویب کند
 • زین‌العابدین بن علی، رییس‌جمهور پیشین تونس درگذشت
 • عربستان سعودی و کویت به عضویت در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آمدند
 • فدراسیون جهانی فوتبال: زمان آن رسیده است که دولت ایران زنان را به ورزشگا‌ه‌ها راه دهد
 • چین خواستار تحقیقات بی‌طرفانه در مورد حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی شد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

آغاز رسمی کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان

کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان امروز شش اسد/مرداد، به طور رسمی آغاز شد. هجده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با معاونان شان تا ۶۰ روز دیگر برای گرفتن سکان اصلی قدرت افغانستان باهم مبارزه رقابت می‌کنند.

هزینه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۹ میلیون دلار است. دولت افغانستان ۹۰ میلیون دلار، در حدود شصت‌درصد این هزینه را می‌پردازد و ۵۹ میلیون دلار دیگر آن توسط جامعه بین‌المللی تأمین می‌شود. آمریکا ۲۹ میلیون دلار برای انتخابات این کشور کمک می‌کند.

براساس آمار کمیسیون انتخابات، بیشتر از نه میلیون نفر (9.678283) برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند. جمعیت افغانستان ۳۲ میلیون نفر است. کمیسیون انتخابات اخیراً اعلام کرد که بیشتر از چهارصد هزار نفر را از فهرست رأي‌دهندگان به دلیل «غیرواقعی» بودن هویت شان حذف کرده است. 

کمیسیون انتخابات گفته به دلیل مشکلات، احتمال تغییر در فهرست رأی‌دهندگان وجود دارد. عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات به ایران اینترنشنال گفت که کمیسیون انتخابات ۷۳۸۵ مرکز رأي‌دهی را در نظر گرفته است اما دولت تنها امنیت ۵۳۸۸ مرکز رأي‌دهی تأمین می کند. دو هزار مرکز رأی‌دهی به دلیل ناامنی، مسدود خواهد بود.

کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان اعلام کرده است که آماده ثبت و بررسی شکایت‌های انتخاباتی است. این کمیسیون از نامزدان و مردم نیز خواسته است تا شکایت‌های شان را به صورت مستند در دفاتر مرکزی و ولایتی این کمیسیون ثبت کنند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

ستادهای انتخاباتی ۱۸ نامزد ریاست‌جمهوری روز جمعه در نشستی با کمیسیون شکایات، خواهان تأمین شفافیت انتخابات، جلوگیری از تخلف و تخطی‌های انتخاباتی و نیز خواهان نظارت برای استفاده درست از سیستم بایومتریک در روز انتخابات شدند. 

برای تأمین شفافیت انتخابات، ۳۹ هزار و ۵۴۴ دستگاه بایومتریک در روز انتخابات در نظر گرفته شده است. ماه گذشته، دولت ۱۶ میلیون دلار را برای خرید ۱۸ هزار دستگاه جدید بایومتریک منظور کرد.

پارسال، انتخابات پارلمانی افغانستان با مشکلات فراوانی برگزار شد و اعلام نتیجه آن بیشتر از هفت‌ماه طول کشید. در انتخابات پارلمانی نیز از دستگاه بایومتریک استفاده شد. در کنار دیگر مشکلات، انتقادهای از عدم کارایی این دستگاه بایومتریک مطرح شد. کمیسیون انتخابات افغانستان اما گفته است تیم‌های فنی روی روش استفاده از دستگاه بایومتریک کار می‌کند.

کمیسیون انتخابات سقف هزینه ۶۰ روزه تبلیغات و کارزار انتخاباتی نامزدان ریاست‌جمهوری را ۴۴۲ میلیون افغانی/حدود پنج میلیون دلار تعیین کرده است.

مطابق قانون، نامزدان ریاست‌جمهوری و هواداران آن در دوران مبارزات انتخاباتی مکلف به رعایت اصول رفتاری مانند احترام به قوانین و مقررات، ارائه گزارش کامل مالی و الزام به رعایت زمان کمپین انتخاباتی هستند. نامزدان ریاست‌جمهوری نمی‌توانند بدون بدون اطلاع کمیسیون انتخابات کمک‌ها و هدایای داخلی را دریافت کنند. دریافت کمک‌های مالی مقامات دولتی به احزاب و نامزدان و استفاده از منابع مالی و دولتی ممنوع است. تبلیغات در مکان‌های نظامی و دریافت کمک‌های خارجی برای تبلیغات هم ممنوع است. 

کمیسیون خدمات ملکی افغانستان هم اعلام کرده که کارمندان دولت نمی‌توانند از ساعات رسمی کاری و منابع دولتی در جهت مسایل مربوط به انتخابات استفاده کند. 

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان با چالش‌های زیادی رو‌به‌رو است. تأمین امنیت و شفافیت انتخابات دو چالش عمده است. انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به دلیل تخلفات گسترده در ۲۰۱۴ به بحران رفت و منجر به تشکیل حکومت ائتلافی وحدت ملی شد.

هرچند اشرف غنی بارها بر شفافیت انتخابات و نظارت جامعه جهانی از آن تأکید کرده، اما نامزدان رقیب او را بارها متهم به کمپین پیش از وقت و استفاده از منابع دولتی برای جلب آرای مردم، متهم کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
آمریکا دستور اخراج دو دیپلمات کوبایی در سازمان ملل را به دلیل «عملیات نفوذ علیه ایالات متحده» و «سواستفاده از مزایای اقامت» صادر کرد. وزارت خارجه...بیشتر بخوانید
جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا و پاتریک رایدر، سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشستی خبری تاکید کردند در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی...بیشتر بخوانید
هیات نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را «تروریستی» خواند. این هیات در نامه‌اش نوشت که بر...بیشتر بخوانید
سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان اعتراض‌های کارگران هفت‌تپه بازداشت شد، در نامه‌ای از زندان قرچک ورامین، آنچه را که «سرکوب و خفقان سیستماتیک زنان»...بیشتر بخوانید
زین العابدین بن علی، رییس جمهور ی پیشین تونس که در سال ۲۰۱۱ در پی انقلاب مردمی از این کشور گریخت، روز پنج‌شنبه ۲۸ شهریور درگذشت. رادیو «موزاییک اف ام...بیشتر بخوانید