آتش‌بس سه روزه در افغانستان، دولت خواستار آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شد | ایران اینترنشنال

آتش‌بس سه روزه در افغانستان، دولت خواستار آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شد

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت عید فطر و در واکنش به اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی گروه طالبان، به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد که آتش‌بس متقابل را رعایت و در وضعیت دفاعی قرار بگیرند.

گروه طالبان شب گذشته ۳ جوزا/خرداد، به مناسبت عید فطر آتشبس سه روزه اعلام کرد. گروه طالبان با انتشار اعلامیه‌ای به جنگجویان این گروه دستور داده است که در سه روز آتشبس، عملیات‌های تهاجمی علیه نیروهای امنیتی افغان را متوقف کنند و از رفتن به مناطق تحت کنترل دولت خودداری کنند و همچنین به نیروهای امنیتی افغانستان اجازه ورود به مناطق طالبان را ندهند. 

اشرف غنی، صبح یکشنبه ۴ جوزا/خرداد در حالیکه عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه و شماری از سیاست‌مداران و مقام‌های دولتی در کنار او صف کشیده بودند گفت که دولت این کشور پس از اعلام آتش‌بس از سوی طالبان، گام دیگری برخواهد داشت و روند آزادی زندانیان طالبان را تسریع خواهد بخشید. او در عین حال از طالبان نیز خواست که زندانیان نیروهای امنیتی را آزاد کنند.

رییس‌جمهوری افغانستان اما گفت: «بعضی حلقات به گروه طالبان پیام داده‌اند که آتش‌بس باعث تضعیف آنها می‌شود و اگر آتش‌بس برای مدت طولانی برقرار شود، طالبان وزن سیاسی خود را از دست خواهند داد.» او تاکید کرد که «طالبان یک واقعیت جامعه افغانستان است» و افزود: وزن سیاسی در مذاکرات صلح تثبیت می‌شود نه در میدان جنگ. اشرف غنی گفت: اعلام آتش‌بس نشان‌دهنده قوت است نه ضعف.

اشرف غنی تصریح کرد که برنده صلح مردم افغانستان است و جنگ به جز بدبختی و بیچارگی چیزی دیگری را به ارمغان نیاورده است. او با بیان اینکه زنان افغانستان امروز در صف اول اجماع سیاسی این کشور قرار دارند گفت: توافقنامه صلح نه به گروه‌ها بلکه به مردم تعلق دارد و تصمیم‌ نهایی در مورد توافقنامه صلح را نیز مردم افغانستان خواهد گرفت. اشرف غنی گفت: جنگ از نظر علمای دینی مشروعیت ندارد و راه حل اساسی، آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی است و از طالبان «خواهش» کرد که به غیرنظامیان آسیب وارد نکند. 

اشرف غنی همچنان گفت: هیات دولت حاضر است تا مذاکرات را به صورت فوری با طالبان آغاز کند. اشرف غنی، ثبات در افغانستان را موجب ثبات در منطقه عنوان کرد و از تمام کشورهای منطقه و همسایه‌های افغانستان خواست که در پروسه صلح با دولت افغانستان همکاری کنند.

اعلام آتشبس دوجانبه از سوی دولت و طالبان مورد استقبال نیروهای سیاسی افغانستان و با استقبال بین‌المللی مواجه شده است. 

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از اعلام آتشبس میان دولت و طالبان استقبال کرده و گفته است دو طرف باید فورا گام‌های مثبت دیگری را در زمینه آزادی زندانیان بردارند و روی تاریخ آغاز مذاکرات بین الافغانی توافق کرده و از افزایش خشونت جلوگیری کنند.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز از آتش بس میان دولت و طالبان استقبال کرده و خواهان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان دو طرف شد.

تازه چه خبر؟
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More