لویه جرگه مشورتی صلح به‌زودی برگزار می‌شود | ایران اینترنشنال

 لویه جرگه مشورتی صلح به‌زودی برگزار می‌شود

 

سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان در مورد  تصمیم‌گیری برای آزادی چهارصد زندانی باقی‌مانده طالبان روز جمعه ۱۷ اسد/مرداد ماه، برگزار می‌شود.

سخنگوی رییس جمهوری افغانستان گفت، رییس جمهوری این کشور، خطرات و فرصت‌های آینده در روند صلح این کشور را به مردم توضیح می‌دهد و برای دریافت نظرات، پیشنهاد‌ات و دیدگاه‌های مردم، لویه جرگه را برگزار می‌کند.

صدیق صدیقی دوشنبه ۱۳ اسد/مرداد ماه در نشست خبری گفت، تاکید حکومت برای برگزاری لویه جرگه به خاطر شفافیت پروسه صلح است و مردم این کشور در هر مرحله باید از جزئیات این روند آگاه شوند و «حکومت بدون درنظر داشتن منافع شخصی، گروهی، حزبی یا قومی همواره برای تصمیم‌گیری در مورد مسایل بزرگ ملی به مردم مراجعه کرده است».

صدیقی گفت، مساله اساسی برای حکومت، اجماع مردم در مورد آزادی چهارصد زندانی باقی مانده طالبان است.

او گفت، حکومت افغانستان با آنکه هیچ تعهدی نسبت به توافق‌نامه طالبان با آمریکا در مورد رهایی زندانیان طالبان ندارد اما برای پایان جنگ تاکنون نزدیک به پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرده است. صدیقی تاکید کرد در میان فهرست ارائه شده از سوی طالبان، اسامی چهارصد زندانی ثبت شده که به موجب قوانین کیفری، حکومت، صلاحیت آزادی آنها را ندارد.

او گفت، در میان این چهارصد زندانی، قاچاقچیان مواد مخدر، اعدامی‌ها، سازماندهندگان جرایم سنگین و کسانی  که به جرم قتل از سوی دادگاه سه‌گانه افغانستان محکوم شناخته‌ شده‌اند، دیده می‌شود.

صدیق صدیقی گفت که این چهارصد زندانی طالبان در فهرست سیاه حکومت قرار دارد و در میان این زندانیان کسانی هم هستند که علیه متحدان افغانستان دست به حملات تروریستی زده‌اند. او افزود که اسامی شماری از این زندانیان در فهرست سیاه دیگر کشورها نیز قرار دارد. صدیق صدیقی این زندانیان را «مجرمان خطرناک» توصیف کرد و گفت که برخی از آنها از «دو تا چهل نفر را از بین برده‌اند.»

او گفت این لویه جرگه ادامه لویه جرگه مشورتی صلح است که سال گذشته در کابل برگزار شد و اعضای آن شامل نمایندگان مردم، نهادهای مدنی، شوراهای مردمی و رسانه‌ها است. او گفت قرار است فردا مسئولان برگزاری لویه جرگه در نشستی، تمام جزئیات لویه جرگه را با مردم در میان بگذارند.

صدیق صدیقی در مورد ادامه آتش‌بس سه روزه گفت که حکومت این کشور پیوسته خواهان برقراری آتش‌بس بوده اما نیت و عملکرد طالبان نشان‌دهنده ادامه جنگ است. او گفت علی‌رغم آنکه حکومت نزدیک به پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرده است اما گروه طالبان اسیران حکومت را آزاد نکرده‌‌اند. او گفت ادعای طالبان در مورد رهایی زندانیان دولت، قابل قبول نیست و هنوز هم اسیران دولت مطابق با فهرستی که به طالبان سپرده شده است، آزاد نشده‌اند. او گفت رویکرد طالبان مبتنی بر جنگ است.

سخنگوی ریاست‌جمهوری افزود: از سوی ایالات متحده آمریکا گفته شده بود که اگر ۴۶۰۰ زندانی طالبان از سوی دولت افغانستان آزاد شوند، مذاکرات مستقیم آغاز خواهد شد و به دنبال آن خشونت‌ها کاهش و آتش‌بس برقرار شود اما طالبان به ادامه جنگ تاکید می‌کنند. او گفت حکومت از موضع ضعیف وارد پروسه صلح نخواهد شد و اگر طالبان به جنگ ادامه بدهند با ۳۰ میلیون افغان روبه‌رو می‌شوند.

صدیق صدیقی همچنین گفت، حکومت این کشور دو سال قبل برای نخستین‌بار خواهان آغاز مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان شد و برای اولین‌بار در طول جنگ چهل ساله افغانستان، آتش‌بس سراسری را اعلام کرد و در عید قربان سال ۲۰۲۰ شاهد برقراری سومین آتش‌بس در کشور بودیم.

 

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More