خبر فوری

  • جنگنده‌های سوریه ساعاتی پس از آتش بس، حومه دمشق را بمباران کردند
  • کشف جسد هشت کشته در کامیونی در تگزاس
  • احتمال تجدید نظر اسرائیل در تدابیر امنیتی مسجدالاقصی
  • توافق روسیه و مخالفان اسد بر کاهش تنش در غوطه شرقی
  • محمود عباس روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد

محکومیت بازدید سفرای خارجی از زندان اوین ازسوی سازمان‌های حقوق بشری

 

تعدادی از فعالان و سازمان‌های حقوق بشر، بازدید سفرای خارجی در ایران از زندان اوین را ساختگی خواندند و آن را محکوم کردند.

روز ۱۴ نیر ماه ۹۶، حدود ۵۰ سفیر خارجی مقیم تهران، از زندان اوین بازدید و به گزارش رسانه‌های داخل ایران، از وضع مطلوب این زندان ابراز شگفتی کردند.

به گزارش «مرکز حقوق بشر ایران» (Center for Human Rights in Iran) در نیویورک: «شرایط واقعی شکنجه و آزار زندانیان سیاسی در ایران، در این نمایش ساختگی و ازپیش برنامه‌ریزی‌شده، از چشم سفرای خارجی پنهان نگاه داشته شده است».

در گزارش این مرکز که امروز، شنبه ۲۴ تیرماه در وب‌سایتش منتشر شده، آمده است: «درحالی‌که مسؤولان و محافظان دولتی بر روی فرش قرمز به این سفرای خارجی در بیرون زندان اوین خوش‌آمد می گفتند، بعضی قسمت‌های این زندان سیاسی که تعدادی از زندانیان را در آن نگه می‌دارند، بر روی آنها برای بازدید، بسته مانده بود.

با این حال، از سفرای کشورهای خارجی، ازجمله بریتانیا، آلمان، ژاپن و دانمارک در روی چمن سبز محوطه، پذیرایی کامل به‌عمل آمد».

شیرین عبادی، برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل که شخصاً در دوران فعالیت خود، به‌عنوان وکیل مدافع زندانیان سیاسی عمل می‌کرده است، در واکنش به این دیدار، با ارسال نامه‌ای به خانم عاصمه جهانگیر (Asma Jahangir)، نماینده‌ی ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، گفته است:

«بندهای زندان اوین را برای بازدید این سفرا از پیش آماده و مرتب کرده بودند. در همان روز بازدید سفرا از زندان اوین، ۲۰ زندانی سیاسی را همراه‌با محکومان امور اقتصادی، به بند ۲ الف زندان که زیر دست افراد سپاه پاسداران اداره می‌شود، فرستاده بودند و به آنها به دروغ گفته بودند که قرار است به دادگاه ببرندشان.

از آن گذشته، هیچ‌یک از این سفرای محترم، حتی پایش را در بخش زندان زنان که هم‌اینک ۲۴ زندانی سیاسی- عقیدتی در آن نگهداری می‌شود، نگذاشته است. زندانیانی که نام آنها در سراسر دنیا پیچیده است، مانند نرگس محمدی، نازنین زاغری، آتنا دائمی و آزیتا رفیع‌زاده. آنها می‌توانستند با این سفرا حرف‌های زیادی در مورد شرایط خود داشته باشند».