خبر فوری

  • جنگنده‌های سوریه ساعاتی پس از آتش بس، حومه دمشق را بمباران کردند
  • کشف جسد هشت کشته در کامیونی در تگزاس
  • احتمال تجدید نظر اسرائیل در تدابیر امنیتی مسجدالاقصی
  • توافق روسیه و مخالفان اسد بر کاهش تنش در غوطه شرقی
  • محمود عباس روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد

نیویورک تایمز: دستگیری همزمان فریدون و وانگ برای فشار بر روحانی است

 

روزنامه نیویورک تایمز (The New York Times) امروز دوشنبه ۲۶ تیرماه در گزارشی می‌نویسد دستگیری همزمان حسین فریدون و زندانی کردن «ژیو وانگ» (Xiyue Wang) شهروند آمریکایی چینی‌الاصل در ایران به جرم جاسوسی برای آمریکا یک رشته عملیات نیروهای تندروی حکومت کشور برای فشار بر فشار بر حسن روحانی در سالگرد امضای توافق هسته‌ای است.

 

ژیو وانگ

 

نیویورک تایمز می‌نویسد: «دستگیری آقای 'وانگ' که دانشجوی رشته تاریخ از دانشگاه پرینستون (Princeton University) می‌باشد ماه‌ها پیش پس از ناپدید شدن ناگهانی او اعلام شده بود. تا دیروز هیچ مقام رسمی در ایران موضوع دستگیری او را تأیید نکرده تا اینکه اکنون مشخص شده است که وی به جرم «جاسوسی برای ایالات متحده» زندانی می‌باشد.

مقامات قضایی ایران مدعی هستند که 'وانگ' ۳۷ ساله، که به زبان فارسی هم صحبت می‌کند بیش از ۴۵۰۰ صفحه مدارک محرمانه را برای وزارت خارجه آمریکا، مدرسه هاروارد کندی و انستیتوی مطالعات ایران در بریتانیا جمع‌آوری کرده بوده است.

دانیل دی (Daniel Day) یک سخنگوی دانشگاه پرینستون به روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید که 'وانگ' از پژوهشگران این مرکز علمی است و آنها از ماه‌ها قبل در مورد دستگیری او توسط حکومت ایران باخبر بوده‌اند اما ترجیح داده‌اند به‌طور خصوصی و بی‌سر و صدا در مذاکره با مقامات ایران آزادی او را تضمین کنند.»

نیویورک تایمز می‌افزاید:«اعلام همزمان زندانی کردن 'وانگ' و دستگیری برادر حسن روحانی بیانگر یک دور تازه در تشدید فشارهای سیاسی بر رئیس جمهوری اسلامی است که پس از انتخابات ماه مه که به یک رفراندوم عمومی برای سیاست نزدیکی ایران به غرب و آمریکا و گشایش فضای بسته سیاسی کشور شباهت داشته بر روحانی وارد می‌شود.

مجموعه‌ای از بیت رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، قوه قضاییه، سازمان‌های  امنیتی و اطلاعاتی و سپاه پاسداران گردانندگان این تصمیمات و حرکات برای منگنه کردن حکومت روحانی در کشور هستند.»