خبر فوری

  • جنگنده‌های سوریه ساعاتی پس از آتش بس، حومه دمشق را بمباران کردند
  • کشف جسد هشت کشته در کامیونی در تگزاس
  • احتمال تجدید نظر اسرائیل در تدابیر امنیتی مسجدالاقصی
  • توافق روسیه و مخالفان اسد بر کاهش تنش در غوطه شرقی
  • محمود عباس روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد

دستگیری حسین فریدون چالشی دیگر در بازی قدرت

 

با دستگیری غیرمترقبه حسین فریدون در روز گذشته که به دلیل عدم تودیع وثیقه صورت گرفت - که  معلوم نیست حسین فریدون نخواسته رقم بالای وثیقه را بپردازد و مخصوصا خواسته به زندان برود و یا قوه قضاییه موانعی در تودیع وثیقه ایجاد کرده که موقتا او را به زندان ببرد - چالش‌های درونی ساختار قدرت ابعاد تازه‌تری به خود گرفته است. برای نخستین بار است که در زمان حضور رییس جمهور در قدرت یکی از نزدیکان درجه اولش دستگیر می‌شود و این نشان می‌دهد که دگرگونی‌هایی در ساختار قدرت در حال انجام است اما نهادهای نظام (نهاد رهبری – قوه قضاییه و اطلاعات سپاه) که در مواجهه با روحانی هستند مشخص است که به‌شدت از نتیجه انتخابات و رفتار روحانی عصبانی هستند و سوداهایی در سر می پرورانند اما باید دید که آنها چه اهداف و برنامه‌ای را دنبال می‌کنند:

 

الف- حفظ سایه تهدید بر فراز روحانی

از همان ماه‌های آغاز حضور روحانی در قدرت با توجه به رابطه نزدیک این دو برادر،اصولگرایان تندرو با مطرح کردن سوابق حسین فریدون سایه تهدیدی را بالای سر رییس جمهور به  حرکت درآوردند. حسین فریدون که از اعضای وزارت اطلاعات به شمار می‌رفت چند سال در مالزی و نیویورک تا سال ۸۴ در پست‌های دیپلماتیک مشغول انجام وظیفه بود و بعد درکنار برادرش در مرکز تحقیقات استراتژیک نظام مشغول کار شد. وی مورد اعتمادترین فرد حسن روحانی به شمار می‌رفت و تنها کسی است که در سال ۹۲ و تا اواسط نیمه ۹۴ در همه جا با وی بود ومهمترین پیام‌های سیاسی و محرمانه رییس جمهور را منتقل می کرد. او دستیار ویژه رییس جمهور در امور اجرایی یه شمار می‌رفت. او درسال ۱۳۹۰ همراه با شرکایی به ایجاد یک شرکت صرافی اقدام نمودند که برخی از این شرکا به ریاست یکی از بانک‌های کشور منصوب شد که دستمایه تبلیغ علیه وی شد. رابطه وی با یکی از سرمایه‌داران کشور بنام دانیال‌زاده که در دوره احمدی‌نژاد نیز وامی به مبلغ دو میلیارد دلار برای صنایع فولاد گرفته بود، نیز دستمایه اتهاماتی علیه او شد. پیام این نهادها با این دستگیری روشن است و آن قرار دادن شمشیر داموکلس بالای سر روحانی است  که  اگر بخواهد روش‌های غیرمتعارف و خارج از چارچوب نظام را دنبال کند همچنان‌که در دوره انتخابات چنین چیزی اتفاق افتاد، به جریان افتادن پرونده فساد حسین نخستین اقدام است و با توجه به سطح ارتباطش با شخص روحانی احتمالا قضیه می تواند ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد.

 

ب- تحت تاثیر قراردادن روحانی در چینش کابینه

مجموعه اقدامات ایذایی و تبلیغاتی که علیه رییس جمهور در حال انجام است در کوتاه مدت قصد دارد در مورد چینش کابینه، او را تحت‌تاثیر قرار دهند و مانع شود از افراد کارآمد و اصلاح‌طلب بهره جوید بلکه تحت تاثیرفضا گرایش و تمایلش را به راست در ترکیب کابینه افزایش دهد .

 

ج- تحریک روحانی به واکنش عصبی

نهادهای مقابل روحانی فکرمی‌کنند که روحانی بازیگر خونسردی مانند رفسنجانی نیست و با تحریک کردنش می‌توانند او را مدیریت عصبی و روانی کنند و لذا یکی از هدف‌هایی که آنها دنبال می‌کنند این است که با دستگیری برادر روحانی که سال قبل رییس جمهور به قوه قضاییه هشدارداده بود که اقدام برای انجام این کار واکنش او را به دنبال خواهد داشت. روحانی را عصبانی و وادار به واکنش تندی کنند که بعد از آن بتوانند برهمان مبنا مایه تبلیغاتی جدیدی علیه وی تولید کنند.

 

ه- ییام ایذایی برای اصلاح طلبان

هدف دیگری که این اقدام دنبال می‌کند، ارسال پیام برای اصلاح طلبان است که بعد از انتخابات جان تازه‌ای گرفته‌اند. براین مبنا که فکر نکنید اختیار بازی از دست ما خارج شده و ما همچنان پرقدرت

آماده برخورد هستیم و وقتی برادر رییس جمهور را دستگیرکنیم بقیه که جای خود را دارند.

 

و – دادن روحیه به هواداران تند رو

شکست رییسی در انتخابات علیرغم سازماندهی سپاه و بسیج و نیز قول‌هایی خصوصی که رهبران جناح راست به هواداران داده بودند که خود را برای جشن پیروزی آماده کنید. با رای بالای روحانی و شکست سخت رییسی آنها را دچار بحران سرگشتگی  و بی‌روحیه گی کرده بود. این اقدام باعث بازساری روحیه آنها می‌شود. همچنان‌که دیروز در جریان جشنواره هنری پلاس، خبرگزاری فارس متعلق به سپاه وقتی که مجری، خبر دستگیری فریدون را در میان تماشاگران اعلام می کند تمام جمعییت مانند پیروزی در مسابقات ورزشی اظهار شادی می‌کنند.

 

و- خراب کردن سیمای روحانی برای جانشینی رهبری  و اداره مملکت   

یکی دیگر از هدف‌های این اقدام آن است که سیمای روحانی به فساد برادرش آلوده شود و تصویرش به عنوان کاندیدای بالقوه رهبری تخریب شود و در ضمن نقشه‌ای برای پایین آوردن وی از مقام ریاست جمهوری قبل از پایان کارش هم داشته باشند. این می‌تواند بهانه آغازین تبلیغاتی مناسی برای آن کار باشد.

اما همه محاسبات  نهادهای مقابل روحانی می‌تواند دچار اختلال شود و مانند انتخابات ریاست جمهوری به نتیجه عکس خود تبدیل شود. نخست آنکه با زندان رفتن فریدون دیگر اثر تهدیدآمیزش را از دست می‌دهد به خصوص آنکه روحانی هم برایش کاری انجام ندهد. دوم آنکه این اقدام روحانی را ممکن است مصمم کند که نه تنها کوتاه نیاید بلکه محکم‌تر برخورد کند بدون آنکه به دستگیری برادرش مانند هاشمی رقسنجانی واکنش خاصی نشان دهد. زیرا اگر بازی حذف او باشد فقط باید بر اصولش بایستد و این باعث خواهد شد که افکارعمومی پشت سرش بسیج شوند وهزینه بازی رقبا را افزایش دهد وهمه نقشه نهادهای مقابل وی همچون انتخابات دود شود و به هوا رود.

 

علی پور ناظری
کارشناس مسائل سیاسی