خبر فوری

  • جنگنده‌های سوریه ساعاتی پس از آتش بس، حومه دمشق را بمباران کردند
  • کشف جسد هشت کشته در کامیونی در تگزاس
  • احتمال تجدید نظر اسرائیل در تدابیر امنیتی مسجدالاقصی
  • توافق روسیه و مخالفان اسد بر کاهش تنش در غوطه شرقی
  • محمود عباس روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد

مدیر بنیاد هریتج: توسعه‌طلبی حکومت ایران یک توّهم است

 

جیمز کارافانو (James Carafano) معاون مدیر در انستیتوی مطالعات بین‌المللی در بنیاد هریتج (The Heritage Foundation) می‌گوید برنامه توسعه‌طلبی ایران در خاورمیانه تنها یک توّهم  از سوی حکومت جمهوری اسلامی است و با مخالفت کشورهای منطقه و جامعه جهانی روبرو خواهد شد.

کارافانو امروز دوشنبه ۲۶ تیرماه در مصاحبه‌ای با روزنامه بین‌المللی الشرق الاوسط چاپ لندن گفت:«من معتقدم که ایرانی‌ها بزودی متوجه خواهند شد که آنها خودشان را بیش از اندازه در منطقه گسترش داده‌اند و نقاط ضعف فراوانی پیدا کرده‌اند. آنها بزودی با دیواری از مخالفت کشورهای منطقه روبرو خواهند شد.»

به گفته کارافانو، برای دولت آمریکا اولویت‌ها به ترتیب امنیت اروپا، سپس ثبات و امنیت در میان کشورهای خاورمیانه و نهایتاً جلوگیری از وقوع یک جنگ جهانی بر سر کره شمالی می‌باشد.

کارافانو که برای نخستین بار با یک رسانه عربی مصاحبه می‌کرد گفته است: «در حال حاضر دولت آمریکا اولویت‌های خود را به ترتیب برنامه‌ریزی شده به پیش می‌برد. اکنون واشنگتن مشغول پایین کشیدن پرچم‌های سیاه داعش از فراز ساختمان‌های موصل و رقه است و اینکه با حکومت ایران چه باید کرد. آمریکا در پی کنترل منطقه خاورمیانه نیست. ما در همراهی با کشورهای متحد خود به دنبال ثبات و صلح در این منطقه هستیم.

من تعجب می‌کنم که برخی از سیاست دونالد ترامپ در منطقه انتقاد می‌کنند. درصورتی که این سیاست بازگشت به سنّت دیرینه آمریکا است که در زمان دولت قبلی (اوباما) در واشنگتن زیر سئوال رفته بود. این سیاست مبارزه با تروریسم بین‌المللی در منطقه و جلوگیری از سیاست‌های خرابکارانه حکومت ایران قرار دارد. ما خواهان یک عراق مستقل و با ثبات هستیم. اما غیرمنطقی است که بخواهیم همه نفوذ ایران در این کشور را از میان ببریم. با این حال ما اجازه نخواهیم داد عراق یک کشور تحت‌الحمایه و وابسته به حکومت ایران بشود.

تلاش ایران برای گشودن یک کریدور ارسال اسلحه به حزب‌الله از طریق عراق و سوریه نیز نتیجه نخواهد داد زیرا ما اجازه آن را نخواهیم داد.

من تعجب نخواهم کرد که بار دیگر حضور گسترده نظامی آمریکا در عراق و به درخواست مردم آن در این رابطه شکل بگیرد.

ایرانی‌ها خودشان را در منطقه بیش از توانشان پخش کرده‌اند. آنها به حوثی‌ها، حزب‌الله و حماس کمک‌های مالی و تسلیحاتی می‌رسانند اما به محض خشک شدن منابع پولی که از جریان قرارداد هسته‌ای بدست آورده‌اند از انجام این کمک‌ها باز خواهند ماند. حکومت ایران هیچ طرح رفاه و اصلاحات اقتصادی را پس از دریافت این منابع مالی انجام نداده است و این پول‌ها در دزدی ها و فساد حکومتی به هدر رفته است.

من معتقدم ایرانی‌ها بزودی متوجه خواهند شد که توسعه‌طلبی آنها تنها یک توّهم بوده است.»