خبر فوری

  • جنگنده‌های سوریه ساعاتی پس از آتش بس، حومه دمشق را بمباران کردند
  • کشف جسد هشت کشته در کامیونی در تگزاس
  • احتمال تجدید نظر اسرائیل در تدابیر امنیتی مسجدالاقصی
  • توافق روسیه و مخالفان اسد بر کاهش تنش در غوطه شرقی
  • محمود عباس روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد

مخالفت اسرائیل با طرح آتش‌بس سوریه، به‌دلیل «سوءاستفاده‌ی حکومت ایران»

 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، می‌گوید دولت او به‌خاطر «سوءاستفاده‌ی حکومت ایران» از آتش‌بس در سوریه، با این طرح مخالف است.

از روز یکشنبه‌ی هفته‌ی گذشته، ۱۸ تیرماه، با میانجی‌گیری آمریکا و روسیه، در بخشی از جنوب غربی سوریه، آتش‌بس برقرار شده است.  

به گزارش تایمز اسرائیل، نتانیاهو که به فرانسه سفر کرده است، دیشب، ۲۵ تیرماه، ضمن اعلام اینکه مخالفتش با این طرح را به اطلاع امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه رسانده است، به خبرنگاران گفت: «آتش‌ بس اعلام‌شده میان آمریکا و روسیه در جنوب غربی سوریه، تنها به ادامه‌ی حضور ایرانیان در آن کشور کمک و حضور مخرب ایران در مرزهای شمالی اسرائیل را در طولانی مدت تثبیت می‌کند». نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد که از اهداف طرح آتش‌‌بس این است که ایران را تا ۲۰ کیلومتری مرزهای اسرائیل دور نگه دارد؛ اما برنامه‌ی مشخصی برای جلوگیری از افزایش نفوذ نظامی ایران در سوریه در نظر نگرفته نشده است.

یک مقام دولت نتانیاهو که نام او فاش نشده است، امروز به روزنامه‌ی 'هاآرتص' (Haaretz) در تل آویو گفته است که «اسرائیل از اهداف توسعه‌طلبانه و برنامه‌های درازمدت ایران برای حضور نظامی در سوریه آگاه است و خبر دارد که ایران قرار است چندین پایگاه هوایی و دریایی در این کشور بسازد».

 

  • مخالفت مکرون با شهرک سازی‌های اسرائیل

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در ملاقات خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که از فرانسه دیدن می‌کند، به او گفت پاریس مخالف هرگونه توسعه‌ی شهرک ‌سازی‌ها در سرزمین‌های فلسطینی است و اسرائیل باید به مذاکرات صلح بازگردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مکرون، شب گذشته در یک نشست خبری مشترک با نتانیاهو تصریح کرد که کشورش از هر اقدامی برای از سرگیری مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل حمایت خواهد کرد و گفت: «قوانین بین‌المللی می‌بایستی ازسوی همه‌ی کشورها و ملت‌ها مورد احترام قرار گیرد. منظور من رفتار دولت اسرائیل در مورد ادامه‌ی شهرک ‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغال‌‌شده‌ی فلسطین است. اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها باید بتوانند در کنار هم و با شناسایی حقوق یکدیگر و مرزهای مشخص در بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت هر دو کشور، در صلح زندگی کنند. من امیدوارم هر دو طرف این مسأله، تمام تلاش خود را برای آغاز مذاکرات صلح و پیشبرد آن، هرچه سریع‌تر به‌کار گیرند».

هفته‌ی گذشته، محمود عباس، رهبر فلسطینیان نیز پس از دیداری با مکرون در پاریس، گفت که رئیس‌جمهوری فرانسه، حمایت کامل خود را از طرح صلح دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل در کنار یکدیگر، اعلام کرده است.

 

  • نگرانی‌ها درباره‌ی حزب‌الله، نقطه‌ی اشتراک اسرائیل و فرانسه

 

 امانوئل مکرون، در نشست خبری مشترک دیروز خود با بنیامین ناتنیاهو

 

امانوئل مکرون، در نشست خبری مشترک دیروز خود با بنیامین ناتنیاهو، گفت: «فرانسه هم مانند اسرائیل نگران حزب‌الله لبنان است».

به گزارش رویترز، تنش‌ها میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل، از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و تندتر شدن لحن آمریکا، بیشتر شده است؛ طوری‌که رئیس حزب‌الله لبنان، ماه گذشته اعلام کرد که موشک‌های ایرانی این گروه، قادرند دورترین مواضع اسرائیلی را مورد هدف قرار دهد.

مکرون در نشست دیشب گفت: «ما به‌دنبال برقراری ثبات در لبنان، با توجه به منافع همه‌ی اقلیت‌های ساکن آن کشور هستیم».

مکرون در پاسخ به دعوت ناتنیاهو برای دیدار رئیس‌جمهوری فرانسه از اسرائیل، گفت که او در ماه‌های آتی از این کشور دیدار خواهد کرد.

مکرون در ابتدای این نشست، نتانیاهو را با نام مستعارش که «بی بی» است صدا کرد و در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت: «احساسات ضدصهیونیستی، نوع جدیدی از یهودی‌ستیزی است»؛ سخنی که با ستایش ناتیاهو مواجه شد.

بعد از نشست یک‌ساعته‌ی مکرون و نتانیاهو که در کاخ الیزه برگزار شد، مراسم یادبودی برای یادآوری سرکوب یهودیان در پاریس در دوران جنگ جهانی دوم برگزار شد. این نخستین‌بار است که یک نخست‌وزیر اسرائیلی در چنین مراسمی شرکت می‌کند.