خبر فوری

  • جنگنده‌های سوریه ساعاتی پس از آتش بس، حومه دمشق را بمباران کردند
  • کشف جسد هشت کشته در کامیونی در تگزاس
  • احتمال تجدید نظر اسرائیل در تدابیر امنیتی مسجدالاقصی
  • توافق روسیه و مخالفان اسد بر کاهش تنش در غوطه شرقی
  • محمود عباس روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد

خبرنگار افشاگر واترگیت: در آمریکا جنگ داخلی رسانه‌ای در گرفته است

 

کارل برنشتاین (Carl Bernstein) خبرنگار معروف آمریکایی روزنامه واشنگتن پست که گزارش‌های او در مورد ماجرای واترگیت (Watergate) به استعفای ریچارد نیکسون رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۱۹۷۴ منتهی شده بود می‌گوید در آمریکا «جنگ داخلی رسانه‌ای» در گرفته است.

روزنامه واشنگتن اگزامینر (Washington Examiner) امروز دوشنبه ۲۶ تیرماه در این مورد می‌نویسد: «کارل برنشتاین روند اختلافات سیاسی در آمریکای امروز را یک «جنگ سرد داخلی» در میان رسانه‌های کشور تشبیه کرد که هر کدام از این رسانه‌ها واقعیات را به میل خود تعبیر و تفسیر می‌کنند. برنشتاین با حضور در برنامه تلویزیونی Reliable Sources در کانال تلویزیونی CNN در کنار لئونارد داونی (Leonard Downie) سردبیر سابق واشنگتن پست گفت فضای امروز رسانه‌ها و مطبوعات آمریکا درست مانند زمان رسوایی واترگیت شده است.

او اضافه کرد که این روزها روزنامه‌نگاران و گزارشگران رسانه‌ای تنها با ذکر «یک منبع موثق می‌گوید» هر تفسیری را از خبری که خودشان مایل به نحوه گزارش آن هستند به  مردم عرضه می‌کنند.

به گفته برنشتاین، در بسیاری از موارد اصلاً هیچ «منبع موثقی» برای یک گزارش رسانه‌ای وجود ندارد و گزارشگران تفسیر خود را از وقایع و تحولات اجتماعی از جانب دیگران مطرح می‌کنند.»

برنشتاین به اگزامینر می‌گوید: «البته یک اختلاف بزرگ میان زمان واترگیت و امروز در این است که کشور ما اکنون در یک جنگ سرد داخلی رسانه‌ای قرار دارد.»

به گفته اگزامینر، این «جنگ رسانه‌ای» توجه عمده خود را به موضوع سیاست‌های دونالد ترامپ و حواشی و اتفاقاتی که از زمان به ریاست جمهوری رسیدن وی به‌وجود آمده است قرار داده که ترامپ بسیاری اخبار منتشرشده درباره خود و دولتش را «دروغ‌های رسانه‌ای» خوانده است.