خبر فوری

  • جنگنده‌های سوریه ساعاتی پس از آتش بس، حومه دمشق را بمباران کردند
  • کشف جسد هشت کشته در کامیونی در تگزاس
  • احتمال تجدید نظر اسرائیل در تدابیر امنیتی مسجدالاقصی
  • توافق روسیه و مخالفان اسد بر کاهش تنش در غوطه شرقی
  • محمود عباس روابط خود با اسرائیل را به حالت تعلیق درآورد

امارات خواستار راه‌حل منطقه‌ای، با نظارت بین‌المللی در بحران قطر شد

 

انور قرقاش، وزیر مشاور امور خارجه‌ی امارات، روز دوشنبه ۲۶ تیرماه، گفت که کشورش خواهان راه‌حل منطقه‌ای با نظارت بین‌المللی، در بحران کنونی میان قطر وهمسایگانش است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قرقاش گفت: «فشارهایی که بر دوحه وارد می‌شود، به‌تدریج نتایج خود را می‌د‌هد».

چهار کشور عربی مصر، عربستان، امارات و بحرین، در پانزدهم خرداد (پنجم ژوئن) گذشته، پس از متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط دیپلماتیک و بازرگانی خود را با این کشور قطع کردند. دوحه اتهامات واردشده بر آن کشور را رد کرده است.

قرقاش در اظهاراتی که قرار است متن کامل آن امروز دوشنبه منتشر شود، گفت: «می‌خواهیم مطمئن شویم، قطر که دارای ۳۰۰‌میلیارد دلار ذخیره‌ی نقدی است، دیگر به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم، اندیشه‌های جهادی و تروریستی را حمایت نمی‌کند».  

وزیر مشاور در وزارت امور خارجه‌ی امارات که به لندن سفر کرده است، توافق‌نامه‌ی امضاشده میان آمریکا و قطر درباره‌ی مقابله با تأمین مالی تروریسم را تحولی «مثبت» توصیف کرد.   

رکس تیلرسون، وزیر خارجه‌ی آمریکا و شیخ محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی، همتای قطری او، روز سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته، توافق‌نامه‌ای برای مقابله با تأمین مالی تروریسم، امضا کردند.

چهار کشور عربی گفته‌اند که این توافق‌نامه، نگرانی آنها را برطرف نمی‌کند و تحریم‌ها علیه قطر، تا پاسخ دوحه به درخواست‌هایشان، ادامه خواهد یافت.

قرقاش افزود:« فشارهایمان کم کم نتیجه می‌دهد، ما آماده‌ایم که این فشارها برای زمان بیشتری ادامه یابد».